Bystra (2248)

Wejście na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich od słowackiej strony.
Wejście na Bystra, Tatry

Bystra (2248) to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Położony po słowackiej stronie. Można wejść kilkoma wariantami czy to z polskiej czy słowackiej strony. Ponieważ byłem na Słowacji więc ruszam od południa. Zwyczajowo wchodzi się Doliną Bystrą i wraca Doliną Kamienistą. Lub odwrotnie. Wybrałem inny wariant: wejście Doliną Raczkową, powrót Doliną Bystrą.

Początek trasy u wylotu Doliny Wąskiej (Uzka Dolina). Bez problemu można dojechać samochodem. Jakiegoś oznaczonego parkingu nie zauważyłem. Lecz spokojnie zaparkowałem nieopodal. Pierwszy odcinek Wąską Doliną raczej nudny. Przez las, szerokim traktem. Dochodzimy do rozwidlenia. Na lewo Dolina Jamnicka, na prawo Dolina Raczkowa. Krótkie podejście na małą polankę. Odchodzi stąd ciekawy szlak na Otargańce i Raczkową Czubę. Idę dalej w górę Dolina Raczkowskiej. Drogowskaz wskazuje, że na Bystrą 5 godzin. Gruba przesada. Dość długi odcinek trzeba przejść by dojść do dużej polany. Od tego miejsca szlak jest zamknięty 1.11-15.06. Jak to po słowackiej stronie bywa.

Jeśli do tej pory było lekko w górę to za polaną zaczyna się konkretniejsze podejście. Dochodzimy do Koliba pod Klinom (1440) i odbijamy na prawo zaczynając podejście na przełęcz Bystry Karb (1946). Niestety im wyżej tym gorzej z pogodą. Niskie chmury. Od 1900 właściwie nic nie widać. Miałem nadzieję, że wiatr rozwieje chmury. Choć na chwilę i coś będzie widać ze szczytu. Ruszam więc z przełęczy na Bystrą. Podejście jest forsowne, można się zasapać, lecz bez problemowe. Jest szczyt, Bystra zdobyta! Szkoda, że poza mgłą nic nie widać :). No nic, posiedziałem trochę licząc na łaskawość natury. Nic z tego. Zbyt długo nie wytrzymałem, zimno, brr. Trudno, idę dalej. Jeszcze kiedyś tu wrócę.

Granią nieco w dół. Gdzieś w dole majaczą Bystre Stawy. Na polską stronę widoczność zero. Mgła kończy się mniej więcej z początkiem zejścia do Bystrej Doliny. Trochę stromo. Osiągamy poziom doliny. Stawów nie widać. Trzeba by chyba nieco podejść. Szlak tam nie prowadzi. Zrobiły się nawet widoki. Ale w górze cały czas Bystra w chmurach.

Dolina Bystra jest ciekawsza niż Raczkowa. Lepsze widoki, więcej przestrzeni. Niżej idziemy wzdłuż potoku. A jeszcze niżej przez las. Po wyjściu z lasu otwarty teren z widokami na zniszczony las. Powrót na doliny Wąskiej czerwonym szlakiem, Tatrzańską Magistralą. Nuda. Jedna fajna polanka i tyle.

20.09.2016

Dolina Raczkowa - Bystra - Dolina Bystra
Dolina Raczkowa – Bystra – Dolina Bystra
  • Post category:Tatry