Gładki Wierch

Trasa na Gładki Wierch (2062), szczyt na granicznej grani ze wspaniałym widokiem m.in na grań od Świnicy do Koziego Wierchu, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Koprowy Wierch. Wycieczka długa, szlak mało uczęszczany. Spokój, cisza piękne widoki z góry!
Grań od Świnicy do Koziego Wierchu, w dole Zadni Staw Polski, Wejście na Gładki Wierch
Grań od Świnicy do Koziego Wierchu, w dole Zadni Staw Polski

Początek trasy na małym parkingu niedaleko Tri Studnicky. Niestety płatny. Z tego miejsca prowadzi także najkrótszy szlak na Krywań. Można także wyruszyć z Podbańskie szczególnie gdy mamy rower. Znaczną częścią Doliny Koprowej biegnie asfaltowa droga, z 8km od Podbańskie więc można podjechać, zostawić rower i ruszyć w górę. 

Pierwszy odcinek do Koprowej Doliny czyli asfaltu raczej nuda. Po krótkim zejściu Magistralną Tatrzańską trzeba podejść ze 100 metrów w pionie. Odbijamy z czerwonego szlaku w las i niestety trzeba ponad 100 metrów w pionie zejść. Zajęło mi to 55 minut. Nie wiem czy z Podbańskie było by szybciej. Tak czy owak jestem w Dolinie Koprowej. Asfaltowy odcinek, prawie 3km. Kończy się asfalt, kończy się też szlak rowerowy. W pobliżu znajdują się wodospady. M.in najwyższy wodospad w słowackich Tatrach (80m). Trzeba podejść, jest blisko. Nie widać go z tego miejsca. Myślę sobie – w drodze powrotnej zerknę.

Idę dalej. W sumie nic ciekawego nie widać. I tak aż do Rozdroża pod Ciemnosmreczyńskimi Stawami. 10km i dwie i pół godziny mam już w nogach a jestem dopiero na 1485m.

Wszystko co najlepsze jeszcze przede mną! Kieruję się na przełęcz Zawory. 400 metrów podejścia. Powolutku odsłaniają się fajne widoki. Najpierw uwagę przykuwa końcówka grzbietu na którego drugim końcu jest Koprowy Wierch. Widać także wodospad Vajanskeho Vodopad (Ciemnosmerczyńska Siklawa). Stawy ukazują się wyżej. Ładnie też widać grań z Hrubym Wierchem. Im wyżej tym ładniej i rozleglej.

W końcu jest i przełącz Zawory. I jeszcze lepsze widoki!

Lecz to jeszcze nie wszystko. Koniecznie trzeba wejść na pobliską Gładką Przełęcz. Otwierają się z niej widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Pięknie widać grań od Świnicy do Koziego Wierchu. Podejście zajmuje z 15 minut, nie jest zbyt forsowne.

Tutaj właściwie kończy się szlak. Jesteśmy na granicy Polski i Słowacji. Jest łatwe zejście w Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Szlaku nie ma więc nie wiem czy legalnie można zejść. Jest ścieżka. Nie ma też szlaku na pobliski Gładki Wierch. Jest ścieżka. Koniecznie trzeba wejść. Widok jest jeszcze piękniejszy! Podejście nie jest trudne. Technicznych trudności brak.Co widać ze szczytu? Oj długo by wyliczać! Grań Świnica – Kozi Wiech jak na dłoni. Wszystkie 5 Stawy Polskie. Koprowy Wierch, Szpiglasowy Wierch, Hruby Wierch, Cubryne, część Tatr Zachodnich z ich najwyższym szczytem Bystrą, szczyty Tatr Bielskich a nawet Rysy i Krywań. I wiele innych grani i szczytów. Wspaniałe miejsce.

Żal schodzi. No cóż, trzeba wracać. Przede mną 13km tą samą trasą. Kawał drogi…

14.09.2017

Tri Studncky - Zawory - Gładki Wierch
  • Post category:Tatry