Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy

Wyruszam z Kuźnic. Nieco pochmurno ale prognoza jest dobra. Plan na dziś – Hala Gąsienicowa, Czarny Staw, Murowaniec, Gęsia Szyja, Rusinowa Polana do Palenicy. Nawet jak na lato to długa trasa. Dziś – zimowo. Zero ludzi. Jest wtorek po Wielkanocy więc pewnie wyjechali. Lecz pan w budce z biletami jest na posterunku. Uiszczam więc opłatę w wysokości 5 zł. Na Halę Gąsienicową można dojść dwoma szlakami. Przez Dolinę Jaworzynki lub przez Boczań. Wybieram ten drugi wariant. Wydaje mi się bezpieczniejszy w zimie. Z uwagi oczywiście na mniejsze zagrożenie lawinowe.
Zaczyna się podejście na Boczań. Cały czas przez las. No, łatwo nie jest. I to nie z uwagi na stromiznę. Główna przeszkoda to lód. Praktycznie cała szerokość ścieżki jest mocno oblodzona. Ostrożnie stąpam szukając albo kamieni albo śniegu na poboczu. Tak mniej więcej do miejsca gdzie odchodzą znaki na Nosal lód się kończy, pojawia się zdecydowanie więcej śniegu. Lekko zmrożony lecz zdecydowanie lepiej się idzie. Przechodzimy przez Boczań i dalej w górę na grzbiet Skupniowego Upłazu. Jego zboczem w górę na Przełęcz Między Kopami. Ten odcinek w zimie jest nieco niebezpieczny. Jest ostrzeżenie o lawinach. Dziś jest raczej spokojnie, śnieg dobrze związany. Wg TOPR zagrożenie lawinowe 2. Nieco przed przełęczą, w miejscu zwanym Diabełkiem, zaczynają się szersze widoki, otwiera się widok na Giewont. Widać także Kasprowy Wierch. Nieco powyżej rozwidlenia szlaków otwiera się widok na wschodnie szczyty otaczające Halę Gąsienicową, choć póki co w niewielkim zakresie

Idziemy dalej przez Królową Równi. Otwiera się piękny widok na otoczenie Hali Gąsienicowej. Krótki zejście i dochodzimy na Halę Gąsienicową.

Ścieżka nad Czarny Staw Gąsienicowy w lecie nie sprawia żadnych trudność. Dziś też raczej spokojnie, wydeptaną ścieżka w śniegu. Jeden odcinek z zagrożeniem lawinowym i końcowe krótkie podejście nad staw. Oczywiście zamarznięty i pokryty śniegiem. Pięknie to wszystko wygląda! Całe otoczenie na biało.

29.03.2016

  • Post category:Tatry