Janosikowe Diery

Janosikowe Diery na Małej Fatrze to cztery wąwozy: Dolne Diery, Nove Diery, Horne Diery i Tesna Rizna. Bez problemu można je przejść za jednym zamachem.
Janosikowe Diery

Start na parkingu w Stefanovej. 2 euro. Plan na dziś to Janosikowe Diery a dalej się zobaczy. Punkt startu nie jest przypadkowy. Wszystkie cztery diery na raz nie jest łatwo ogarnąć idąc z parkingu pod hotelem Diery. Nove Diery są nieco z boku. Aczkolwiek górny odcinek Dolnych Dier jest słaby, można go minąć i pójść przez Nove Diery. Wszystko zależy gdzie chcemy pójść po przejściu Dier.

Najpierw przez Stefanovą do przełęczy Sedlo Vrchpodziar. Krótkie zejście i jesteśmy w Podziar w miejscy gdzie kończą się Dolne Diery. Dalej w dół dolnymi dierami. Przy rozdrożu na Nove Diery jest fajny kanion z wąskim przejściem. Nove Diery są krótkie, wąskie, pomosty i drabinki. Dalej odcinek przez las, trawers zboczem i znów jestem w Podziar. Krótki odcinek otwartym terenem i wchodzimy do Górnych Dier.  Cały czas przez las, potokiem, drabinki, kłody woda i takie tam podobne. Kończą się Horne Diery, jest rozdroże. Można stąd wrócić do Stefanovej, górą, ścieżką przez las. Idę dalej do czwartego wąwozu Tesna Rizna. Można go obejść lecz obejście jest nudne. Po przejściu wąwozu jest duża polana z widokiem na Mały Rozsutec. 10 minut dalej znajduje się przełęcz Sedlo Medzirozsutce. Można stąd wejść na Mały Rozsutec lub na Velky Rozsutec albo obejść obie góry i wrócić do Stefanovej lub pod Hotel Diery.

19.06.2017

  • Post category:Fatra