Koprowy Wierch

Wejście na Koprowy Wierch , Tatry

Dziś piękna pogoda. Ruszam na Koprowy Wierch (Koprovsky Stit, 2363).

Pierwszy odcinek od stacji Popradzkie Pleso do Popradzkiego Stawu. Trasa cały czas wiedzie asfaltową drogą aż do rozwidlenia szlaków w pobliżu stawu (45min). Skręcamy na północ w głąb Doliny Mięguszowieckiej

Najpierw wąską ścieżką w lesie świerkowym, wyżej wśród kosodrzewiny. Po 20 minutach skrzyżowanie szlaków. Ludzi już trochę wędruje, większość skręca do Żabiej Doliny, gdzie widzie szlak na Rysy. Ja tym razem idę dalej prosto.

Dalej szlak wiedzie wśród kosodrzewiny. Przekraczamy potok. Zaczynamy dość strome podejście, zakosami w górę. Dochodzimy na wyższe piętro. Na bardzo duże wypłaszczenie. Mijamy małe stawki i dochodzimy do największego stawu w słowackich Tatrach – Wielki Staw Hińczowy (Veľké Hincovo pleso). Staw jest pięknie położony. O tej porze jeszcze pustki. Tuż obok, nieco niżej znajduje się drugi staw – Mały Staw Hińczowy.

Idę dalej na przełęcz Vyšné Kôprovské sedlo(2180). Podejście dość strome, zakosami. Z przełęczy czerwonym szlakiem na prawo na szczyt. Im bliżej wierzchołka tym bardziej stromo i kamieniście. Technicznych trudności nie ma.

Jestem na Koprowym Wierchu. Naszły już chmury, trochę wieje. Ale widok wspaniały! Pięknie to wszystko wygląda. Z dynamicznymi chmurami jeszcze piękniej!

Wracam tą samą drogą w pobliże Popradzkiego Stawu i ruszam do Šťrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro).

28.09.2012

  • Post category:Tatry