Kraviarske

Szczyt Kraviarske (1381) na Małej Fatrze nie jest może zbyt popularny lecz warto na niego wejść z uwagi na wspaniałe widoki! Praktycznie widać wszystkie ważniejsze szczyty Małej Fatry – Maly i Velky Rozsutec, pasmo Baboty, pasmo Sokolie, Stoh, Velky Krywan, Grun. 
Kraviarske - Mała Fatra

Wszedłem w czerwcu na Kraviarske. Granią przez szczyt Baraniarky. Dziś nieco inna trasa. Początek na końcu doliny Vratna. Jest parking. Można także dojechać autobusem z Terchovej. Pierwszy odcinek na przełęcz Sedlo za Kravarskym. Ponad 550m przewyższenia. Praktycznie całe podejście lasem. Mimo, że las to jesienią przyjemnie się wędruje. Część trasy takim jakby wąwozem na końcu którego robimy zwrot i wąską ścieżką wśród drzew wspinamy się na przełęcz. Dopiero przed samą przełęczą otwierają się widoki na Razsutec. 

Z przełęczy na szczyt Kraviarske wchodzi się w 15 minut. 150 metrów podejścia. Fajne miejsce. Ładny widok i raczej spokój.

Logiczną kontynuacją jest pójście dalej granią na szczyt Baraniarky i dalej na Sokolie. Już tam byłem więc obieram inny wariant. Kuszą mnie przepięknie kolorowe lasy obu dolin Branica więc postanawiam zejść w tamtym kierunku. Lecz najpierw na główną grań Małej Fatry. Zejście na przełęcz pod Kraviarskie i w górę. Najpierw na rozdroże Chrapaky. Widoki w dalszym ciągu szerokie. Szkoda, że pogoda się psuje.

Z Chrapaky można pójść od razu na przełęcz Sedlo na Koni. Trawersuje się wtedy szczyt Hole. Jednak chciałem sprawdzić jak jest widok z głównej grani więc podszedłem wyżej na przełęcz Sedlo Bublen. Trochę ludzi się tutaj kręci. Pewnie kursują pomiędzy Małym I Wielkim Kryvaniem a wcześniej wjechali kolejką prawie pod szczyt. Ja kieruję się na przełęcz Sedlo na Koni. Niestety przegapiłem znaki i poszedłem za daleko w stronę Małego Kryvania. No nic, powrót i na właściwy szlak. Jest nieco w górę a dalej lekko pagórkowato. Szlak biegnie chyba przez szczyt Hole, nie ma tabliczki. By w końcu zejść na przełęcz. Zejście jest nieco upierdliwe z uwagi na błotko.

Tuż na Sedlo na Koni wchodzimy w kolorowy las i w dół aż do zabudowań Branica. Kilka małych polan po drodze. Na mojej starej mapie jest także nieoznakowany trakt z Branica na przełęcz Prislop, z której można zejść w dolinę Vratna. Wiedziałem jednak, że idąc szlakiem dotrę na głównej drogi do Terchova z 15 minut przed przyjazdem autobusu. I tak też było!

14.10.2017

  • Post category:Fatra