Łomnicki Staw – Zielony Staw Kieżmarski

Łomnicki Staw - Zielony Staw Kieżmarski

Wybieram się dziś zobaczyć otoczenie pięknie położonego Zielonego Stawy Kieżmarskiego (Zelne Pleso). Pogoda nie najlepsza, mocno wieje, ale padać nie powinno.

Jak zwykle podjeżdżam pociągiem z Nova Lesna do Starego Smokowca. Początek szlaku na głównym deptaku. Mijam okazały Gran Hotel i wkrótce dochodzę do dolej stacji kolejki linowo-terenowej na Hrebienok (Siodełko). Oczywiście nie korzystam. Idę szlakiem głównie wzdłuż torów. Odcinek od stacji Stary Smokowiec na Hrebienok zajmuje mi pół godziny. Dalej czerwonym szlakiem. Po 15 minutach rozwidlenie szlaków, przechodzimy przez mostek na Studennym Potoku (Zimna Woda). Wędrujemy dalej stromą ścieżką w lesie. Mozolnie pod górę, poza granicę lasu, do punktu widokowego Lomnicka Vyhliadka.

Cały czas w górę szerokim chodnikiem mijamy Łomnickie Schronisko (Skalnata Chata) jeszcze kawałek podejścia i dochodzimy do Łomnickiego Stawu (Skalnate Pleso). Od mostku na Zimnej Wodzie 1h 10min.

Dalej w górę, następnie trawers i znowu zakosami pod górę dochodzimy do przełęczy Rakuska Przełęcz. Z przełęczy z pięć minut i jestem na szczycie Velka Svistovka (Rakuska Czuba). Stąd ładny widok na otoczenie Doliny Kieżmarskiej i leżący z 500 metrów niżej Zelne Pleso (zielony Staw Kieżmarski)

Wracam na przełęcz i w dół nad Zielony staw. Zejście jest fragmentami ubezpieczone. Po odcinku z łańcuchami ścieżka skręca w stronę Zielonego stawu i łagodniej opada. Jestem nad stawem. Ładnie ale pogoda trochę kiepska. Chmury i słabe światło.

Idę dalej w dół do Tatrzańskiej Łomnicy. Zejście jest długie. Widać, że powoli nadchodzi jesień….

27.09.2012

  • Post category:Tatry