Pieninki

Widok z Czerteża na Dunajec
Widok z Czerteża na Dunajec

Po wejściu na Trzy Korony idę dalej, na Sokolicę. Tak jak przewidywałem duże grupy ludzi podążają na Trzy Korony. Wycieczki, głownie szkoły. Ewakuowałem się ze szczytu w ostatniej chwili. Najpierw trzeba zejść do przełęczy Szopka. Dalej spory odcinek w dół do polany Wymiarki. Tutaj odbijam na niebieski szlak. W tym miejscu zaczyna się szlak zwany Sokolą Percią. Biegnie granią Pieninek, przez kilka szczytów. Najpierw Bajkowy Groń i Białe Skały. Nic trudno, szeroki trakt. Nieco zejścia i znów w górę. Jeśli to ma być perć to powinna zaczynać się na podejściu na Ociemny Wierch. Ścieżka robi się wąska, są skałki. Dochodzimy do rozdroża. Sokola Perć biegnie dalej na Czerteż. Jest nieco trudniej. Widoki dopiero z Czerteża. Jest nieco poręczy i zejść po skałkach. Dochodzimy do Czertezika. Można obejść Czerteż idąc szeroką ścieżką poniżej grani aż do Czertezika. Ze szczytu widok podobny jak z Czerteża.

Od Czrtezika jest już łatwo. Sokolica wydaje się na wyciągniecie ręki lecz najpierw kawałek trzeba zejść. Jest nieco stromo. Znowu podchodzimy do kasy. Stąd odchodzi szeroka ścieżka na Sokolicę. Sama końcówka jest bardziej stroma, skalista. Myślę, że zimą mogą być pewne problemu. Szczyt jest taką jakby granią, widoki w jednym kierunku. Od przepaści dzieli nas barierka. W dole widać Dunajec, w pobliżu Trzy Korony i daleko w oddali Tatry, słabo widoczne. Moim zdaniem lepszy jest widok z Trzech Koron.

Trochę posiedziałem, a właściwie postałem na szczycie. By coś zobaczyć trzeba dostać się do barierki, nieco na podwyższeniu, na skałkach. Wracam. Najpierw tą samą trasą na Czertezik. Dalej dolnym wariantem do Burzany. Stąd schodzę do żółtego szlaku by wrócić na przełęcz Szopka.

Wracam do Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański. Ładnie widać Trzy Korony z okolic schroniska Trzy Korony a także z kładki nad Dunajcem.

29.09.2016

  • Post category:Pieniny