Rusinowa Polana – Gęsia Szyja

Ostatniego dnia tegorocznego pobytu łatwa wycieczka na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję. Początek trasy na zakręcie za Zazadnią. Przyjechałem na tyle wcześniej, że nie maiłem problemu z zaparkowaniem. Ruszam niebieskim szlakiem na południe w Dolinę Filpka.

Pierwszy odcinek w sosnowym lesie pod górę, później łagodnie. Przechodzimy przez mostek na Złotym Potoku. Szlak pnie się szerokim chodnikiem wzdłuż potoku. Następnie zakosami dochodzimy do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Nieco wyżej znajduje się symboliczny cmentarz i źródełko z cudowną wodą. Dalej pod górę stromym chodnikiem i wychodzimy na Rusinową Polanę. Otwiera się piękny widok na słowackie Tatry Wysokie, Widać Jagnięcy Szczyt, Baranie Rogi, Lodowy Szczyt.

Z Rusinowej Polany najpierw ostro pod górę, później łagodnie i znowu bardziej stromo ścieżką na reglowy szczyt Gęsia Szyja. Widok z wierzchołka wspaniały! Szkoda tylko, że pogoda nie najlepsza, dużo cieni, złe warunki do robienia zdjęć. Widać najwyższe szczyty Tatr Wysokich: Gerlach, Wysoka, Rysy, Łomnica, Lodowy Szczyt i Tatry Bielskie.

3.09.2009

  • Post category:Tatry