Słowacki Raj – Velky Sokol

Słowacki Raj - Velky Sokol

Velky Sokol jest najdłuższym wąwozem w Słowackim Raju. Wg mojego zegarka jakieś 7,4km licząc od Chaty Sokol, bo tutaj zaczyna się właściwy szlak. Zwyczajowo parkuje się w Pile odległej o 2km. Ja rozpocząłem wędrówkę w Podlesoku czyli dołożyłem sobie 4km. 

Nie ma tutaj tak wysokich wodospadów jak w wąwozie Sokolia Dolina ani tak spektakularnych drabin jak w wąwozie Sucha Bela. Moim zdaniem jest monotonna. Ma jednak swoje plusy. Końcówka jest fajna. Wąwóz się zwęża, może nie do jednego metra jak wszędzie można przeczytać, ze dwa jest na pewno. Lecz ładnie to wygląda. Wydaje mi się, że nie jest zatłoczona. Spotkałem tylko kilka osób a dziś święto na Słowacji, dzień wolny. Mnóstwo samochodów na parkingu w Podlesoku a tutaj spokój. 

Wąwóz jest bardzo dziki, panuje chaos. Nie ma szans przejść suchą stopą, ślisko. Powrót do Piły nie jest krótki. Najpierw trzeba nieco podejść szerokim szutrem. Później odpija się na czerwony szlak. Ja wracałem do Podlesoka to już w ogóle daleko.W sumie wszyło mi prawie 24km. Szerokich widoków nie ma. Las, woda, kilka drabin, powalone kłody, nieco skałek.

15.09.2017